Dobrodošli na službenu stranicu Grada Metkovića!

Početak provedbe projekta TETHYS4ADRION: Održan sastanak predstavnika lokalnih samouprava u Metkoviću

15. studenoga 2024.

U sklopu projekta ‘Jačanje prekogranične suradnje u smanjivanju količina i utjecaja plastičnog otpada u rijekama u Jadranskom i Jonskom moru’, akronima ‘TETHYS4ADRION’, jučer je u prostorijama Grada Metkovića održan radni sastanak s predstavnicima jedinica lokalne samouprave iz doline Neretve.

Poslije uvodnih riječi gradonačelnika Dalibora Milana i voditeljice projekta Lare Šiljeg, više o samome projektu i aktivnostima koje će se provesti, sudionicima su prezentirali dr.sc. Dubravka Bojanić-Varezić i dr.sc. Pero Tutman iz Instituta za oceanografiju i ribarstvo Split. Predstavljen je projektni tim koji ujedno i čine voditeljica odsjeka za komunalne poslove, prostorno planiranje, gospodarstvo i fondove EU Sanda Tomić te viša stručna suradnica za pripremu i provedbu EU projekata Ana-Marija Jelčić, u svojstvu voditelja komunikacije i vidljivosti. Poslije sastanka s predstavnicima jedinica lokalne samouprave, isti je održan i s predstavnicima udruga koje će biti uključene u projektne aktivnosti.

Sastanku su nazočili predstavnici jedinica lokalnih samouprava i komunalnih poduzeća iz doline Neretve, točnije predstavnici Grada Opuzena; gradonačelnik Ivan Mataga, pročelnica Magdalena Krvavac i direktor komunalnog poduzeća Čistoća Opuzen Mario Milošević, načelnica Općine Zažablje Maja Vrnoga, predstavnice Općine Slivno; pročelnica Zorica Šešelj i direktorica komunalnog poduzeća Komunalac Slivno Ivana Mađor te direktor komunalnog poduzeća Čistoća Metković Tomislav Jakić.

Inače, Grad Metković uključen je u provedbu projekta ‘TETHYS4ADRION’. Riječ je o projektu fokusiranome na vezu između kopna, rijeka i mora u pogledu onečišćenja plastikom u zemljama Jadransko – jonske regije (Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Slovenija, Italija, Crna Gora, Albanija i Grčka). Naime, klimatske promjene i zagađenje plastikom najveći su globalni okolišni problemi, a rijeke predstavljaju glavne puteve koji povezuju kopnene izvore otpada s priobalnim i morskim okolišem. Obzirom da je sliv rijeke Neretve u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini primjer područja pod visokim antropogenim pritiskom, odabran je kao mjesto provođenja pilot aktivnosti kojima je cilj postaviti temelje prekogranične suradnje (gradovi Metković i Čapljina), izgraditi zajednicu stručnjaka u regiji koji će osigurati održivost i kapitalizaciju projektnih rezultata te uskladiti protokole praćenja i metodologije uzorkovanja otpada u rijekama i njegovoga transporta do mora kako bi se osigurala dosljednost i učinkovitost u rješavanju problema.

Stoga će se posebna pažnja posvetiti pilot-aktivnostima prekogranične suradnje na određivanju i kartiranju područja nastanka i izvora otpada te njegova zadržavanja u rijeci (na površini, obalama i dnu, kao i na ušću Neretve), uključujući prisutnost i porijeklo mikroplastike na površini, vodenom stupcu i dnu. Planira se i organizacija ekoloških akcija uklanjanja otpada s područja zadržavanja, podizanje opće razine ekološke svijesti u lokalnoj zajednici putem volonterskih programa ekoloških udruga i ronilačkih klubova te povezivanje ključnih dionika u području rijeka i ekoloških aktivnosti u regiji.

Projekt ‘TETHYS4ADRION’ predložen je i osmišljen u zajedničkoj suradnji hrvatskih partnera – Instituta za ocenografiju i ribarstvo iz Splita i Grada Metkovića. Vodeći partner projekta je Nacionalni institut za kemiju iz Ljubljane, Slovenija, dok su ostali partneri: ISPRA – Italian Institute for Environmental Protection and Research iz Italije, Mediterranean Information Office for Environment, Culture and Sustainable Development (MIO-ECSDE) i Hellenic Centre for Marine Research iz Grčke, Institut za biologiju mora Univerziteta Crne Gore, Institut za vode Republike Slovenije, Sveučilište u Tirani, Albanija, te Grad Čapljina, Bosna i Hercegovina. Riječ je o projektu iz INTERREG IPA Adrion programa, u sklopu programskog prioriteta Podržavanje zelenije i klimatski otpornije jadransko – jonske regije.

Trajanje projekta je 36 mjeseci, a ukupna vrijednost 1.712.579,60 €.

 

Zadnja izmjena: 15. studenoga 2024.

Komentari su zatvoreni.

Skip to content